Projekty

Działalność naukowa

Warsztaty z programu MATLAB

Opublikowano: 12 maj 2015

Z dniem 11 maja 2015r. rozpoczęliśmy cykl warsztatów z programu MATLAB, których prowadzenia podjął się nasz opiekun koła, dr Tomasz Walczak. Pomysł takich zajęć zrodził się z prośby studentów, którzy głębiej wchodząc w zagadnienia biomechaniki zrozumieli jak program ten może być pomocnym i ważnym narzędziem w pracy inżyniera.

Dzięki tym warsztatom uczestnicy nauczą się go wykorzystywać do szeroko rozumianej obróbki danych i sygnałów pochodzących z urządzeń, w które jest wyposażone Laboratorium Biomechaniki. Będzie to przede wszystkim obróbka danych pozyskanych sygnałów EMG, z platformach dynamometrycznych czy systemu Motion Capture. Jednak MATLAB jest o wiele bardziej zaawansowanym narzędziem, które można użyć do np. tworzenia sieci neuronowych, co będzie realizowane w jednym z prowadzonych przez nas projektów. Poza tym w tym programie można generować dane w formie graficznej, co jest szeroko wykorzystywane przy tworzeniu publikacji naukowych.

W trakcie pierwszych zajęć udało nam się poznać zasadę działania programu MATLAB oraz nauczyć się w nim sprawnie pracować, poznając kilka z zawartych w nim funkcji oraz ćwicząc operacje na macierzach. Warsztaty te planujemy kontynuować raz w tygodniu aby małymi krokami, ale jednak w sposób rzetelny, doskonalić nasze umiejętności z zakresu pracy w tym programie.