Aktualności

Nowe wiadomości z Koła

Mali Naukowcy z Ukrainą​

Opublikowano: 22 czerwca 2022

10 czerwca 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć niezwykłych uczestników wydarzenia Mali Naukowcy z Ukrainą. Razem z najmłodszymi uczestnikami lepiliśmy modele patyczkowe człowieka, badaliśmy zasięg wykopu piłki oraz tańczyliśmy kaczuszki. Warsztaty były wyjątkowe, świetnie się razem bawiliśmy. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy sprawić radość Dzieciom poprzez naukę. Dziękujemy za uczestnictwo w warsztatach i za każdy uśmiech, którym nas obdarowaliście! 

Drzwi Otwarte i Dzień dla Dziewczyn​

Opublikowano: 4 maja 2022

7 kwietnia 2022 roku w Laboratorium Biomechaniki odbyły się zajęcia, prowadzone przez członków i opiekunów naszego Koła, w ramach Drzwi Otwartych i Dnia dla Dziewczyn. Nasi goście mogli przekonać się jak wyglądają badania w naszym laboratorium, czego uczymy się na inżynierii biomedycznej i jakie umiejętności przydają się podczas studiów. Laboratorium odwiedziło dużo osób, z czego niezmiernie się cieszymy. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie już na studiach. 

Opublikowano: 21 czerwca 2021

Po odbyciu szkoleń z zakresu sztucznych sieci neuronowych i poznaniu zasad ich działania, przyszła pora na wybór projektów, którymi będziemy się zajmować w najbliższym czasie. Dane, które wykorzystujemy, zostały zebrane przez nas wcześniej lub pochodzą z ogólnodostępnych źródeł. Wybrane zagadnienia to:

  • zastosowanie SSN do wykrywania zawału serca,
  • zastosowanie SSN do diagnozy przewlekłej choroby nerek,
  • zastosowanie SSN do rozpoznania ostrego stanu zapalnego pęcherza i nerek,
  • zastosowanie SSN do wykrywania udaru mózgu,
  • biomechaniczna analiza wyskoku.

Projekty pozwolą nam zdobyć nowe umiejętności oraz zapewnią możliwość szerokiego poznania sztucznych sieci neuronowych. Czekamy na rezultaty i życzymy powodzenia!

Szkolenia SSN

Opublikowano: 4 lutego 2021

Niedawno studenckie czwartki zmieniły nieco swoje znaczenie – teraz to dzień spotkań́ naszego koła i różnych szkoleń́. Robimy co możemy, żeby się̨ rozerwać́ i wykorzystujemy ten czas na rozwijanie pasji i zainteresowań́! 
W ostatnim czasie w ramach działalności koła nasi opiekunowie wystartowali z cyklem szkoleń, dotyczących sztucznych sieci neuronowych. 
Przybliżono nam działanie programu Statistica i nauczono, w jaki sposób możemy go wykorzystywać́, w oparciu o sieci neuronowe. Nauczyliśmy się jak można wykorzystywać SSN, między innymi w diagnostyce chorób tarczycy.
W kolejnym etapie szkoleń przenieśliśmy się do środowiska MATLAB, gdzie poznaliśmy proces tworzenia sieci neuronowej i posługiwania się nią, a dokładnie perceptronem. Niesamowite jest to, w jak wielu przypadkach można korzystać́ z sieci neuronowych do rozwiazywania problemów!
Teraz przez okres sesyjny trochę zwolniliśmy tempo, jednak zamierzamy wrócić z podwojoną siłą i nowymi pomysłami! Zobaczymy, na co pozwoli nam nowy semestr.
A tymczasem wszystkim, którzy zmagają się̨ jeszcze z zaliczeniami i egzaminami, życzymy wysokich not i chłonnej głowy! 

Zmiany w naszym kole!

Opublikowano: 8 stycznia 2021

Postanowiliśmy stawić czoła obecnie panującej pandemii i wprowadzić kilka zmian. Na pierwszy plan wysuwa się odświeżona strona internetowa oraz nowe logo, a to wszystko stworzone w 100% przez członków naszego koła! Jesteśmy i zachwyceni efektami! W międzyczasie serdecznie zapraszamy na naszego Facebooka, aby być na bieżąco z nowościami z koła. Ale to nie koniec nowości! Dzięki uprzejmości Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej – dr hab. inż. Olafa Ciszaka, prof. PP, otrzymaliśmy nowy sprzęt do badań! Do tej pory korzystaliśmy z systemu do analizy ruchu BTS 5000 DX, a teraz przyszła pora na wersję BTS 6000 DX. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni i dziękujemy za okazane wsparcie!

Co nowego w KN BTS Da Vinci?

Opublikowano: 16 marca 2019

  Nowy semestr, nowe wyzwania! Dla wielu studentów inauguracja semestru oznacza tylko kolejne długie godziny nauki. Dla członków koła naukowego BTS Da Vinci, jest to okazja do rozwijania swoich zainteresowań naukowych i realizację nowych projektów.

  Co łączy nauki techniczne i sport? Bardzo dużo. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów badań wśród sportowców jest badanie parametrów biomechanicznych. Jest to przykład, gdzie świat nauki i sportu działają na jednym polu. Korzystając z możliwości Laboratorium Biomechaniki na Politechnice Poznańskiej, członkowie naszego koła zajęli się oceną podstawowych wzorców ruchowych w teście FMS. Wraz ze studentami Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu rozpoczęliśmy cykl badań mających na celu zbadanie zmian parametrów biomechanicznych grupy zawodniczek żeńskiej drużyny piłkarskiej w trakcie trwania sezonu.

   Inżynieria Biomedyczna jest bardzo obszerną dziedziną nauki. Jednym z kierunków, w którym się ona rozwija jest protetyka. Również nasi członkowie podjęli się badań w tej dziedzinie, czego rezultatem jest rozpoczęcie projektu PHAND. Polega on na zaprojektowaniu protezy ręki sterowanej przy pomocy czujników EMG dla bardzo młodych osób. Połączenie technologii druku 3D, pracy w środowisku CAD i elektroniki? Dla studentów  KN BTS Da Vinci to chleb powszedni i realizowanie swoich pasji.

   Więcej informacji znajdziecie klikając w poniższe linki:

Ocena podstawowych wzorców ruchowych w teście FMS

Projekt PHAND

Udział BTS Da Vinci w IV Konferencji Inżynierii Biomedycznej

Opublikowano: 30 października 2019

W dniach 25 – 26.10.2019 r. miała miejsce IV edycja Konferencji Inżynierii Biomedycznej, corocznego wydarzenia które od 2016 roku jest organizowane na Politechnice Poznańskiej. W tym roku nasze koło naukowe zaprezentowało się podczas konferencji w ramach stoiska, na którym przedstawiono efekty realizacji projektu “Ocena podstawowych wzorców ruchowych w teście FMS”. W ramach stoiska uczestnicy konferencji mieli możliwość zbadania własnej sprawności ruchowej testem FMS, pod okiem jednego z  fizjoterapeutów realizujących projekt, a także zapoznania się z naszą propozycją rozszerzenia oceny z wykorzystaniem systemu analizy ruchu BTS Smart. Na stoisku przedstawiono także wyniki rozszerzonej oceny, jakie uzyskano dla grupy dziecięcej piłkarek nożnych, stanowiącej grupę badaną w projekcie.

IV Konferencja Inżynierii Biomedycznej ponownie cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony studentów z całego kraju i mamy nadzieję, że w przyszłych latach również będziemy mieli możliwość zaprezentowania własnych wyników badań podczas tego wydarzenia.

Finał konkursu POTENCJOmetr

Opublikowano: 20 grudnia 2018

Dnia 17 listopada odbyła się finałowa gala konkursu POTENCJOmetr, czyli ogólnopolskiego konkursu na najlepszy studencki projekt naukowy. Celem konkursu jest aktywizowanie osób działających w ramach kół naukowych oraz podniesienie ich kompetencji miękkich. Uczestnikami konkursu mogą być studenci działający w ramach studenckich kół naukowych na polskich uczelniach.

Nasze koło reprezentowane było przez Renatę Ferduła, która przedstawiła swój projekt diagnostyki Obturacyjnego Bezdechu Sennego z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Projekt zgłoszony był w kategorii Life Science i w tej kategorii zajął drugie miejsce. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym projekt, dostępnym pod linkiem:

Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do analizy wyników badania polisomnograficznego i wspomagania procesu diagnostycznego zaburzeń oddychania podczas snu.

Prezentacja działalności koła w studenckiej sesji na konferencji Manufacturing 2017.

Opublikowano: 17 listopada 2017

Pod koniec października odbyła się konferencja Manufacturing 2017, podczas której nasze koło naukowe, reprezentowane przez Jakuba Otworowskiego oraz Martynę Michałowską, przedstawiło swoją działalność oraz realizowane projekty. 

Konferencja Manufacturing 2017 to integracja środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym, szansa nawiązania współpracy z partnerami z przemysłu oraz biznesu, jak również z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Celem konferencji jest prezentacja innowacji, pomysłów, technologii oraz wymiana doświadczeń w obszarze projektowania, konstrukcji maszyn i urządzeń oraz technologii wytwarzania. Konferencja obejmuje tematykę m.in. zarządzania produkcją, inżynierii jakości, inżynierii materiałowej, oraz metrologii i systemów pomiarowych.

Przedstawiciele naszego koła naukowego krótko omówili czym zajmuje się koło BTS Da Vinci oraz zaprezentowali realizowane projekty. Szczególną uwagę zwrócono na projekt: “Artificial neural networks (ANN) in knee injury risk evaluation among professional football players”, którego założeniem jest stworzenie narzędzi obliczeniowych do przewidywania urazów wśród sportowców. Przedstawiono również plany projektów, które koło zamierza realizować w przyszłości, a w nich praca nad stworzeniem algorytmów dedykowanych predykcji efektów leczenia w okulistyce, na podstawie analizy danych przed-, śród- i pooperacyjnych.

Seminarium Inżynierii Biomedycznej 2017!

Opublikowano: 2 listopada 2017

Już 17 listopada odbędzie się druga edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Poznańskiej. Nasze Koło Naukowe jest jednym z partnerów tego wydarzenia. 

Seminarium Inżynierii Biomedycznej to projekt, który ma na celu organizację prelekcji wraz z panelami dyskusyjnymi dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o postępie inżynierii biomedycznej. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestnikom wydarzenia wysłuchania prelekcji uznanych specjalistów zarówno z dziedziny nauk medycznych jak i nauk ścisłych. To szansa na poznanie możliwych ścieżek rozwoju oraz zwiększenia świadomości o multidyscyplinarnej gałęzi nauki, jaką stanowi inżynieria biomedyczna.

Bardzo serdecznie zapraszamy! Rejestracja: www.bioinzynieria.net.

Warsztaty z programem MATLAB

Opublikowano: 17 czerwca 2017

 W połowie marca 2017 r. znów rozpoczęliśmy warsztaty z programem MATLAB. Znajomość tego programu okazała się kluczowa podczas badań z zakresu biomechaniki dla starszych członków koła i tym razem postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi podczas cotygodniowych spotkań. W warsztatach uczestniczy dziewięciu członków naszego koła.    

        Warsztaty rozpoczął dr inż. Jakub Grabski. Podczas trzech zajęć zaprezentował podstawowe funkcje w tym programie i zasady języka programowania. Przewodniczący naszego koła, Bartłomiej Grzebyta, poprowadził pięć kolejnych spotkań podczas których pokazał jak można program wykorzystać do obróbki danych uzyskanych za pomocą urządzeń znajdujących się w naszym laboratorium. Postawił też przed uczestnikami warsztatów problemy, jakie do tej pory napotkaliśmy w badaniach i obliczeniach, zachęcając ich do samodzielnego poszukiwania rozwiązań, a w razie trudności pomagając je znaleźć.

       Dwa tygodnie temu swoją rolę prowadzącego warsztaty Bartek oddał Rafałowi Chełkowskiemu, który zaprezentuje funkcjonalność programu Mathematica oraz jej zastosowanie w rozwiązywaniu równań Lagrange’a.

Wystąpienie na CMM 2017!

Opublikowano: 16 listopada 2017

CMM 2017 to konferencja, która dotyczy numerycznych metod oraz ich zastosowań do rozwiązywania problemów mechaniki. Spotkanie jest organizowane regularnie od 1973 dwa razy w roku. Celem tej konferencji jest prezentacja oraz dyskusja na temat nowych pomysłów nawiązujących do podstaw teoretycznych oraz praktycznych zastosowań mechaniki komputerowej. 22 edycja CMM odbyła się od 13-16 września w Lublinie.

Na konferencji zaprezentowała się Martyna Michałowska, która poruszyła temat: ,,Artificial neural networks in knee injury risk evaluation among professional football players”. Praca była zrealizowana w zespole: Martyna Michałowska, Tomasz Walczak, Jakub Krzysztof Grabski, Monika Grygorowicz oraz przy współpracy z Rehasport Clinic w Poznaniu.