Aktualności
Drzwi otwarte 07.11.2024
Opublikowano: 6 listopada 2024
Serdecznie zapraszamy na Drzwi Otwarte!
Kiedy? 07.11.2024
Godziny: 11:15-11:45 oraz 13:15-15:00
Gdzie? Nasze laboratorium w budynku A5 (MC), sala 018
Jesteśmy Biomechanicznym Towarzystwem Studentów „DA VINCI” i chcemy Cię poznać!
Bądź na bieżąco! Wypełnij krótki formularz, a my zadbamy, żebyś otrzymywał wszystkie informacje od nas na czas!
Odwiedź nas na Instagramie!
Nie możemy się doczekać, aby Cię zobaczyć!
Konferencje PBME 2024
Opublikowano: 28 października 2024
Z ogromną radością informujemy, że nasze koło miało zaszczyt uczestniczyć w Polish Biomedical Engineering Conference! Podczas konferencji mieliśmy własne stoisko, gdzie mogliśmy na żywo opowiedzieć o naszych projektach. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za duże zainteresowanie uczestników – dziękujemy każdemu, kto zatrzymał się, by z nami porozmawiać i poznać bliżej nasze pomysły!
Jesteśmy dumni, że nasze projekty zostały docenione:
- 2. miejsce w Bloku Młodych Naukowców za projekt „Advancing custom foot insole design through baropodometric data and additive manufacturing technologies”
- 2. miejsce w Bloku Aktywności Studenckiej za projekt „Effect of the accuracy of dart throwing on biomechanical parameters”
- 3. miejsce w Bloku Aktywności Studenckiej za projekt „The role of functional tests in identifying movement asymmetry in a group of football players”
Serdecznie dziękujemy organizatorom i Politechnice Poznańskiej za stworzenie tej przestrzeni dla kół naukowych oraz wszystkim, którzy sprawili, że nasze badania spotkały się z tak ciepłym przyjęciem! Tego typu wydarzenia są dla nas inspiracją do dalszej pracy i poszerzania wiedzy.
ENG
We’re thrilled to share that our team had the honor of participating in the Polish Biomedical Engineering Conference! Throughout the conference, we had our own booth, where we enjoyed connecting with so many curious participants. Thank you to everyone who stopped by, engaged with us, and took an interest in our ideas!
We’re proud that our projects were acknowledged:
- 2nd place in the Young Scientists’ Block for „Advancing custom foot insole design through baropodometric data and additive manufacturing technologies”
- 2nd place in the Student Activities Block for „Effect of the accuracy of dart throwing on biomechanical parameters”
- 3rd place in the Student Activities Block for „The role of functional tests in identifying movement asymmetry in a group of football players”
Our heartfelt thanks to the organizers and Poznań University of Technology for providing this amazing platform for student associations, and to everyone who made our research feel so warmly welcomed! Events like these truly inspire us to keep learning and pushing forward.
Konferencje "Medical and Sport Technologies" i w "Konferencji Młodych Biomechaników"
Opublikowano: 28 kwietnia 2024
W dniach 17 – 19 maja dwie nasze studentki Inżynierii Biomedycznej oraz członkinie Biomechanicznego Towarzystwa Studentów “Da Vinci”, Matylda Kryś i Weronika Kandulska wzięły udział w 20. Konferencji Naukowej „Medical and Sport Technologies” oraz w „Konferencji Młodych Biomechaników” im. prof. Dagmary Tejszerskiej pod patronatem Ministerstwa nauki oraz Ministerstwa sportu i turystyki.
Podczas tego wydarzenia nasze studentki zaprezentowały efekty swoich prac w formie dwóch posterów naukowych zatytułowanych “The study of the impact of ankle and knee injuries on changes in parameters assessing postural stability” oraz “Biomechanical analysis of the drop jump test in a group of female soccer players.”
Cała konferencja była niezwykle inspirująca i obfitowała w wartościowe dyskusje oraz wykłady. Nasze studentki miały okazję poszerzyć swoją wiedzę, nawiązać nowe kontakty i czerpać z doświadczeń wybitnych specjalistów w dziedzinie inżynierii biomedycznej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu naukowym!
Drzwi otwarte 2024
Opublikowano: 18 kwietnia 2024
16 kwietnia 2024 na Politechnice Poznańskiej odbył się dzień Dzień Otwarty połączony z wydarzeniem „Dziewczyny na politechnikę”. Z tej okazji nie odbyły się planowane zdjęcia, jednak nie przeszkodziło to zapalonym zwolennikom nauki na przekazanie iskierki pasji młodszym pokoleniom. W naszym laboratorium koła BTS „Da Vinci” już od godz. 9:30 mogliśmy gościć uczniów pobliskich szkół średnich, którzy chcieli poznać tajniki tajemnej nauki zwanej Biomechaniką.
Mogli oni zagłębić się w tajniki przeprowadzania projektów. Nie zabrakło też czasu na zabawę. Swój debiut miały tego dnia nowe przenośne platformy dynamometryczne, na których oprócz przeprowadzania badań można grać w gry, ćwiczące i analizujące balans. Nowym nabytkiem laboratorium, którego działanie można było pokazać, jest też mata dynamometryczna. Przyszli studenci mogli przejść się po niej i zobaczyć gdzie na stopę kładą największy nacisk. Mamy nadzieję, że ten krótki pokaz działania naszego koła zachęcił licealistów do wybrania kierunku inżynierii biomedycznej na naszej uczelni.
Otwarcie nowego laboratorium
Opublikowano: 15 kwietnia 2024
Od nowego semestru baza dowodzenia naszego koła powitała nowych członków Koła nie z 4 piętra a z nowego laboratorium w pokoju 018 na parterze. Dodatkowo nasze koło wzbogaciło się o zaawansowany sprzęt, który pozwoli na realizowanie kolejnych innowacyjnych i ekscytujących projektów.
Wśród nowych nabytków są przenośne platformy dynamometryczne “Kinvent Physio”, które pozwalają na pomiar środka ciężkości. Połączenie z mobilną aplikacją umożliwia wyświetlanie wyników badań na nowym przenośnym ekranie. Dodatkową funkcją jest możliwość przeprowadzania badań na platformach w postaci grania w gry. Oprócz tego ich największą zaletą jest mała masa, która umożliwia przenoszenie urządzenia w miejsce przeprowadzania badania, tym samym pozwalają na wykonanie pomiarów poza laboratorium.
Kolejną nowością w naszym laboratorium jest mata dynamometryczna mierząca nacisk na podłoże i jego rozłożenie podczas chodu. W wyniku badania program pokazuje rozłożenie sił w postaci kolorowej „mapy stóp”. Pozwala to na szybsze wykrycie nieprawidłowości chodu czy budowy stopy takie jak np. płaskostopie.
System BTS, który był już obecny w naszym laboratorium, został unowocześniony o ramę, na której znajdują się kamery. Umożliwia to większą swobodę manipulacji położenia kamer, co w konsekwencji umożliwi na nagrywanie nowych ćwiczeń i ruchów.
Mali Naukowcy z Ukrainą
Opublikowano: 22 czerwca 2022
10 czerwca 2022 roku mieliśmy przyjemność gościć niezwykłych uczestników wydarzenia Mali Naukowcy z Ukrainą. Razem z najmłodszymi uczestnikami lepiliśmy modele patyczkowe człowieka, badaliśmy zasięg wykopu piłki oraz tańczyliśmy kaczuszki. Warsztaty były wyjątkowe, świetnie się razem bawiliśmy. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy sprawić radość Dzieciom poprzez naukę. Dziękujemy za uczestnictwo w warsztatach i za każdy uśmiech, którym nas obdarowaliście!
Drzwi Otwarte i Dzień dla Dziewczyn
Opublikowano: 4 maja 2022
Opublikowano: 21 czerwca 2021
Po odbyciu szkoleń z zakresu sztucznych sieci neuronowych i poznaniu zasad ich działania, przyszła pora na wybór projektów, którymi będziemy się zajmować w najbliższym czasie. Dane, które wykorzystujemy, zostały zebrane przez nas wcześniej lub pochodzą z ogólnodostępnych źródeł. Wybrane zagadnienia to:
- zastosowanie SSN do wykrywania zawału serca,
- zastosowanie SSN do diagnozy przewlekłej choroby nerek,
- zastosowanie SSN do rozpoznania ostrego stanu zapalnego pęcherza i nerek,
- zastosowanie SSN do wykrywania udaru mózgu,
- biomechaniczna analiza wyskoku.
Projekty pozwolą nam zdobyć nowe umiejętności oraz zapewnią możliwość szerokiego poznania sztucznych sieci neuronowych. Czekamy na rezultaty i życzymy powodzenia!
Szkolenia SSN
Opublikowano: 4 lutego 2021
Zmiany w naszym kole!
Opublikowano: 8 stycznia 2021
Postanowiliśmy stawić czoła obecnie panującej pandemii i wprowadzić kilka zmian. Na pierwszy plan wysuwa się odświeżona strona internetowa oraz nowe logo, a to wszystko stworzone w 100% przez członków naszego koła! Jesteśmy i zachwyceni efektami! W międzyczasie serdecznie zapraszamy na naszego Facebooka, aby być na bieżąco z nowościami z koła. Ale to nie koniec nowości! Dzięki uprzejmości Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej – dr hab. inż. Olafa Ciszaka, prof. PP, otrzymaliśmy nowy sprzęt do badań! Do tej pory korzystaliśmy z systemu do analizy ruchu BTS 5000 DX, a teraz przyszła pora na wersję BTS 6000 DX. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni i dziękujemy za okazane wsparcie!
Co nowego w KN BTS Da Vinci?
Opublikowano: 16 marca 2019
Nowy semestr, nowe wyzwania! Dla wielu studentów inauguracja semestru oznacza tylko kolejne długie godziny nauki. Dla członków koła naukowego BTS Da Vinci, jest to okazja do rozwijania swoich zainteresowań naukowych i realizację nowych projektów.
Co łączy nauki techniczne i sport? Bardzo dużo. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów badań wśród sportowców jest badanie parametrów biomechanicznych. Jest to przykład, gdzie świat nauki i sportu działają na jednym polu. Korzystając z możliwości Laboratorium Biomechaniki na Politechnice Poznańskiej, członkowie naszego koła zajęli się oceną podstawowych wzorców ruchowych w teście FMS. Wraz ze studentami Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu rozpoczęliśmy cykl badań mających na celu zbadanie zmian parametrów biomechanicznych grupy zawodniczek żeńskiej drużyny piłkarskiej w trakcie trwania sezonu.
Inżynieria Biomedyczna jest bardzo obszerną dziedziną nauki. Jednym z kierunków, w którym się ona rozwija jest protetyka. Również nasi członkowie podjęli się badań w tej dziedzinie, czego rezultatem jest rozpoczęcie projektu PHAND. Polega on na zaprojektowaniu protezy ręki sterowanej przy pomocy czujników EMG dla bardzo młodych osób. Połączenie technologii druku 3D, pracy w środowisku CAD i elektroniki? Dla studentów KN BTS Da Vinci to chleb powszedni i realizowanie swoich pasji.
Więcej informacji znajdziecie klikając w poniższe linki:
Udział BTS Da Vinci w IV Konferencji Inżynierii Biomedycznej
Opublikowano: 30 października 2019
W dniach 25 – 26.10.2019 r. miała miejsce IV edycja Konferencji Inżynierii Biomedycznej, corocznego wydarzenia które od 2016 roku jest organizowane na Politechnice Poznańskiej. W tym roku nasze koło naukowe zaprezentowało się podczas konferencji w ramach stoiska, na którym przedstawiono efekty realizacji projektu „Ocena podstawowych wzorców ruchowych w teście FMS”. W ramach stoiska uczestnicy konferencji mieli możliwość zbadania własnej sprawności ruchowej testem FMS, pod okiem jednego z fizjoterapeutów realizujących projekt, a także zapoznania się z naszą propozycją rozszerzenia oceny z wykorzystaniem systemu analizy ruchu BTS Smart. Na stoisku przedstawiono także wyniki rozszerzonej oceny, jakie uzyskano dla grupy dziecięcej piłkarek nożnych, stanowiącej grupę badaną w projekcie.
IV Konferencja Inżynierii Biomedycznej ponownie cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony studentów z całego kraju i mamy nadzieję, że w przyszłych latach również będziemy mieli możliwość zaprezentowania własnych wyników badań podczas tego wydarzenia.
Finał konkursu POTENCJOmetr
Opublikowano: 20 grudnia 2018
Dnia 17 listopada odbyła się finałowa gala konkursu POTENCJOmetr, czyli ogólnopolskiego konkursu na najlepszy studencki projekt naukowy. Celem konkursu jest aktywizowanie osób działających w ramach kół naukowych oraz podniesienie ich kompetencji miękkich. Uczestnikami konkursu mogą być studenci działający w ramach studenckich kół naukowych na polskich uczelniach.
Nasze koło reprezentowane było przez Renatę Ferduła, która przedstawiła swój projekt diagnostyki Obturacyjnego Bezdechu Sennego z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Projekt zgłoszony był w kategorii Life Science i w tej kategorii zajął drugie miejsce. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym projekt, dostępnym pod linkiem:
Prezentacja działalności koła w studenckiej sesji na konferencji Manufacturing 2017.
Opublikowano: 17 listopada 2017
Pod koniec października odbyła się konferencja Manufacturing 2017, podczas której nasze koło naukowe, reprezentowane przez Jakuba Otworowskiego oraz Martynę Michałowską, przedstawiło swoją działalność oraz realizowane projekty.
Konferencja Manufacturing 2017 to integracja środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym, szansa nawiązania współpracy z partnerami z przemysłu oraz biznesu, jak również z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Celem konferencji jest prezentacja innowacji, pomysłów, technologii oraz wymiana doświadczeń w obszarze projektowania, konstrukcji maszyn i urządzeń oraz technologii wytwarzania. Konferencja obejmuje tematykę m.in. zarządzania produkcją, inżynierii jakości, inżynierii materiałowej, oraz metrologii i systemów pomiarowych.
Przedstawiciele naszego koła naukowego krótko omówili czym zajmuje się koło BTS Da Vinci oraz zaprezentowali realizowane projekty. Szczególną uwagę zwrócono na projekt: „Artificial neural networks (ANN) in knee injury risk evaluation among professional football players”, którego założeniem jest stworzenie narzędzi obliczeniowych do przewidywania urazów wśród sportowców. Przedstawiono również plany projektów, które koło zamierza realizować w przyszłości, a w nich praca nad stworzeniem algorytmów dedykowanych predykcji efektów leczenia w okulistyce, na podstawie analizy danych przed-, śród- i pooperacyjnych.
Seminarium Inżynierii Biomedycznej 2017!
Opublikowano: 2 listopada 2017
Już 17 listopada odbędzie się druga edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Poznańskiej. Nasze Koło Naukowe jest jednym z partnerów tego wydarzenia.
Seminarium Inżynierii Biomedycznej to projekt, który ma na celu organizację prelekcji wraz z panelami dyskusyjnymi dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o postępie inżynierii biomedycznej. Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie uczestnikom wydarzenia wysłuchania prelekcji uznanych specjalistów zarówno z dziedziny nauk medycznych jak i nauk ścisłych. To szansa na poznanie możliwych ścieżek rozwoju oraz zwiększenia świadomości o multidyscyplinarnej gałęzi nauki, jaką stanowi inżynieria biomedyczna.
Bardzo serdecznie zapraszamy! Rejestracja: www.bioinzynieria.net.
Warsztaty z programem MATLAB
Opublikowano: 17 czerwca 2017
W połowie marca 2017 r. znów rozpoczęliśmy warsztaty z programem MATLAB. Znajomość tego programu okazała się kluczowa podczas badań z zakresu biomechaniki dla starszych członków koła i tym razem postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi podczas cotygodniowych spotkań. W warsztatach uczestniczy dziewięciu członków naszego koła.
Warsztaty rozpoczął dr inż. Jakub Grabski. Podczas trzech zajęć zaprezentował podstawowe funkcje w tym programie i zasady języka programowania. Przewodniczący naszego koła, Bartłomiej Grzebyta, poprowadził pięć kolejnych spotkań podczas których pokazał jak można program wykorzystać do obróbki danych uzyskanych za pomocą urządzeń znajdujących się w naszym laboratorium. Postawił też przed uczestnikami warsztatów problemy, jakie do tej pory napotkaliśmy w badaniach i obliczeniach, zachęcając ich do samodzielnego poszukiwania rozwiązań, a w razie trudności pomagając je znaleźć.
Dwa tygodnie temu swoją rolę prowadzącego warsztaty Bartek oddał Rafałowi Chełkowskiemu, który zaprezentuje funkcjonalność programu Mathematica oraz jej zastosowanie w rozwiązywaniu równań Lagrange’a.
Wystąpienie na CMM 2017!
Opublikowano: 16 listopada 2017
CMM 2017 to konferencja, która dotyczy numerycznych metod oraz ich zastosowań do rozwiązywania problemów mechaniki. Spotkanie jest organizowane regularnie od 1973 dwa razy w roku. Celem tej konferencji jest prezentacja oraz dyskusja na temat nowych pomysłów nawiązujących do podstaw teoretycznych oraz praktycznych zastosowań mechaniki komputerowej. 22 edycja CMM odbyła się od 13-16 września w Lublinie.
Na konferencji zaprezentowała się Martyna Michałowska, która poruszyła temat: ,,Artificial neural networks in knee injury risk evaluation among professional football players”. Praca była zrealizowana w zespole: Martyna Michałowska, Tomasz Walczak, Jakub Krzysztof Grabski, Monika Grygorowicz oraz przy współpracy z Rehasport Clinic w Poznaniu.